Dobra wentylacja – jaki jest najlepszy dla mnie mikroklimat?

Najlepeszy mikroklimat w domu O tym czym jest wentylacja prawdopodobnie pisano już wszystko. Często jednak pomija się podstawową sprawę mianowicie najważniejszą kwestię, od której powinno się wszystko zaczynać. Na sam początek trzeba sobie ustalić idealne cele, które są dla nas najważniejsze i do których trzeba dążyć. Potem będzie można zacząć się oglądać za sprzętem. Jakie cechy powinna mieć dobra klimatyzacja? Czy klimatyzacja w ogóle jest zdrowa? Jak ustalić docelowe warunki, na przykład jaka będzie najlepsza temperatura w pokoju dziecka? Między innymi na takie kwestie musimy sobie odpowiedzieć. I ważne są takie sprawy jak to, by temperatura nie była za wysoka i nie miała zmiennego charakteru. Nie może być także za sucho. Najlepsza temperatura jak się przyjmuje to około 20 stopni. Nie powinno być za ciepło, oczywiście nieco więcej powinno być w pokoju, gdzie jest malutkie dziecko.

Najmniejsze maluszki nie mają dużo tkanki tłuszczowej i tym samym nie mogą się skutecznie chronić przed chłodem. Oprócz niskiej temperatury takim dużym zagrożeniem będą jej często zmiany, które wymagają adaptacji. Niemowlaki nie będą w stanie się do tych zmian dopasować. Ważne będzie między innymi to do czego dana osoba jest przyzwyczajona oraz jakie ma oczekiwania względem temperatury jaka w domu będzie się znajdować. Każdy ma jakieś swoje potrzeby i upodobania również co do temperatury jaka może panować w pomieszczeniach. Osoby dorosłe musza kształtować temperaturę tak by samemu czuć się jak najbardziej komfortowo.

Odpowiednia temperatura Trzeba myśleć o zróżnicowanej temperaturze ale także o tym, by wszystko kształtować w dopasowaniu do swoich potrzeb. W przypadku dziecka na pewno ta temperatura powinna być w idealnym poziomie ustawiona, natomiast, gdy chodzi o osobę dorosłą to tutaj te możliwości manewru są dużo większe i taka osoba może temperaturę zawsze dopasować bardziej do swoich potrzeb. Z wiekiem czasami może się okazać, że będzie nam odpowiadała inna temperatura. Również w przypadku dziecka z wiekiem warto je przygotowywać do innej nieco temperatury, tak by było one gotowe na zmiany.