Najważniejsze właściwości klimatyzatora domowego.

Coraz częściej klimatyzatory montujemy nie tylko w biurze, ale i w domach prywatnych. Przy jego zakupie powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników mających wpływ na jego użytkowanie. Trzeba dobrze przemyśleć zakup, by nie doszło do rozczarowania i niezadowolenia z jego użytkowania. Wszystkie klimatyzatory mogą chłodzić powietrze, a niektóre nawet je ogrzewać. Jedną z najważniejszych cech jest jednak moc chłodnicza klimatyzatora, montujemy go najczęściej po to by chłodził nie ogrzewał. Odpowiednio dobrany model powinien z powodzeniem oddawać na zewnątrz ciepło jakie zostało wytworzone lub dostarczone do środka klimatyzowanego pomieszczenia.

Do obliczenia mocy potrzebnej dla klimatyzatora zostało przyjęte, że moc chłodnicza powinna wynosić 0,1 kW na każdy metr kwadratowy powierzchni danego pokoju czy pomieszczenia, czyli dla pokoju o powierzchni 10 metrów kwadratowych potrzebny jest klimatyzator o mocy 1 kW. Ciepło jakie ma zostać odprowadzone z pomieszczenia może się dostawać różnymi drogami – przez okna, nasłoneczniony dach i ściany, lub też przedmioty elektromagnetyczne znajdujące się wewnątrz. Również osoby znajdują się w pomieszczeniach emitują też pewien rodzaj ciepła. Z tym wszystkim powinien sobie poradzić dobry klimatyzator, odprowadzając nadmiar gorącego powietrza.

Jednak, aby dokonać prawidłowego wyboru musimy brać pod uwagę wszystkie te czynniki – nasłonecznienie domu, ilość sprzętu, liczba osób, ilość pokoi oraz ich rozmieszczenie. Wszystkie te informacje pozwolą dobrze zaplanować i dobrać najbardziej optymalny model. Naprawdę warto tu skorzystać z porad specjalistów z tej dziedziny, ponieważ dzięki ich doświadczeniu i wiedzy możemy uniknąć wielu błędów jakie zdarzają się osobom nie będącym blisko tematu działania i funkcji klimatyzatorów. Klimatyzatory nie są skomplikowanymi urządzeniami, nie mają wielu funkcji dodatkowych, ale trzeba przyznać, że z biegiem lat są coraz bardziej nowoczesne i przyjazne dla użytkowników. Obok chłodzenia mogą również odprowadzić nadmiar wilgotności z powietrza – im mniejszy poziom wilgotności w powietrzu tym mniej się pocimy. Dzięki tym działaniom klimatyzatory znacznie poprawiają komfort naszego samopoczucia i działania w warunkach domowych.