Konserwacja klimatyzacji – czy warto o nią dbać?

Konserwacja klimatyzacji w domu Podstawową funkcją klimatyzacji polega na zabraniu ciepła z jednego miejsca i oddaniu go do innego, czyli utrzymanie stałej temperatury oraz wilgotności w danym pomieszczeniu, aby zapewni komfort przebywania w nim. Jest to cały zmechanizowany proces, przebiegający poprzez wiele elementów składowych klimatyzatora. Na temat konserwacji tego sprzętu jest tyle opinii, ile osób ją wypowiadających. Przyjęła się powszechnie opinia, że klimatyzator spełnia swoją rolę tylko wtedy gdy jest regularnie konserwowany i czyszczony. Czy jest to prawda, czy rzeczywiście jest to wymóg prawidłowej pracy tego urządzenia?

Zacznijmy od wyjaśnienia co się dzieje gdy nie czyścimy i nie dbamy o regularna konserwacje klimatyzacji. Klimatyzatory dbają jedynie o odpowiednią temperaturę powietrza, nie są wentylatorami które wprawiają w ruch powietrze. Wobec tego osiadają w nim na filtrach wszelkiego typu grzyby, drobnoustroje, bakterie i strzępki pleśni, którymi oddychamy cały czas podczas nawiewu chłodniejszego powietrza - oczywiście jeśli nie zadba się o odpowiednie czyszczenie i konserwację. Do bakterii często spotykanymi w klimatyzatorach należą: gronkowiec złocisty, pałeczki okrężnicy czy pałeczki ropy błękitnej. Przy każdorazowym uruchomieniu urządzenia którego filtr nie został odpowiednio oczyszczony, bardzo duża część tych wszystkich zanieczyszczeń zostaje wraz z podmuchem powietrza rozprowadzona w pomieszczeniu które ochładza klimatyzator. Wobec tego osoby przebywające w pomieszczeniach w których działa nie czyszczony klimatyzator narażone są na różnego typu choroby dróg oddechowych, niekiedy przewlekłe, częste bóle głowy i gardła. Najlepszym i najprostszym sposobem na eliminacje tych wszystkich zagrożeń jest prawidłowe czyszczenie i serwisowanie klimatyzacji. Regularny przegląd filtrów i innych części klimatyzacji zapewni nam zdrowie i lepsze samopoczucie.

Odpowiednie środki do klimatyzacji Warto również zakupić i zastosować preparaty przeciwgrzybiczne, które zapobiegną rozwijaniu się pleśni i grzybów. Klimatyzatory podobnie jak inne urządzenia czy maszyny również ulegają awarii czy uszkodzeniom, regularny przegląd pozwala wychwycić wszelkie wadliwe czy uszkodzone elementy i je wymienić. Źle działająca klimatyzacja naraża nas tylko na straty finansowe np. przez zwiększone zużycie prądu, a brak wymiany uszkodzonych części może doprowadzić w końcowym etapie do konieczności wymiany całego urządzenia. Wobec wszystkich powyższych argumentów możemy śmiało stwierdzić, że regularnie przeprowadzona konserwacja to korzyści zarówno dla naszego zdrowia jak i dla naszych finansów, dlatego zdecydowanie warto serwisować i konserwować klimatyzatory.